Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

Συνέχεια στις νίκες

Νέα επιτυχία για την ομάδα μας, καθώς στο τύποις εκτός έδρας ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στη Μίκρα, επικρατήσαμε της αξιόμαχης ομάδας της Ελβετίας 2005 με 62-44. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, μετά το 5' όμως το σκορ άνοιξε σχετικά, με το πρώτο 10λεπτο να μας βρίσκει οιακά μπροστά με 14-13. Στη δεύτερη περίοδο, η καλή άμυνα σε συνδυασμό με τον γρήγορο ρυθμό που δώσαμε ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους. Καθοριστικά ήταν για την εξέλιξη της αναμέτρησης τα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου, οπότε και η διαφορά έφυγε στους 16 πόντους, προδιαθέτοντας για το τελικό αποτέλεσμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, λόγω και της σημαντικής διαφορά, το παιχνίδι ήταν πιο ελεύθερο και για τις δύο αντιπάλους, με το ταμπλό να γράφει στο τέλος 44-62! Επόμενος σταθμός πλέον τα Μετέωρα, την μεθεπόμενη Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου.

Δεκάλεπτα: 13-14, 24-33, 31-47, 44-62
Ελβετία 2005 (Σιμιτζής): Δρίζης, Πεπασάνογλου 7 (1), Σιμιτζής 9, Αγγελής, Φυλακτός 5 (1), Μιχαηλίδης 7 (1), Νικολούσης 4, Ανδρέου 8, Τσερτσίδης 4, Κορκακάκης

Νέστωρ (Ζωγράφος): Παπίας 3 (1), Θεοχαρόπουλος 4, Δημητρίου 3, Φακαλής 2, Λαμπρέλης, Μπαρλάς 21 (3), Παπαδόπουλος 14 (2), Βελίκης 11, Μανεσίδης 2, Σακελαρίδης 2