Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Νέστωρ - Ποσειδών Καλαμαριάς: 67-55

Πριν από λίγη ώρα τελείωσε το παιχνίδι της ομάδας μας με τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς. Μετά από ένα γεμάτο ένταση ματς επί 40 λεπτά, καταφέραμε να πάρουμε μια δύσκολη όσο και σημαντική νίκη επικρατώντας με 67-55. Η δυνατή άμυνα σε συνδυασμό με το ότι καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα μην αφήνοντας τη νεανική και καλογυμνασμένη ομάδα του Ποσειδώνα να παίξει γρήγορα, ήταν τα καθοριστικά στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση. Σημαντικό ρόλο επίσης έπαιξε...
η ευστοχία στις βολές, αλλά και η ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία όταν ο Ποσειδώνας μας πλησίασε στους 4 πόντους στο τελος της Γ' περιόδου. Ένα ξέσπασμα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου μας έφερε μπροστά με 15 πόντους, 7 λεπτά πριν τη λήξη και στη συνέχεια με συντήρηση δυνάμεων κρατήσαμε το προβάδισμα ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 8-6, 22-19, 36-32, 67-55
Νέστωρ (Ζωγράφος Μ.): Γάκης 1, Ζωγράφος 5, Θεοχαρόπουλος, Παπαδόπουλος 12, Γκατζός 11, Σακελαρίδης 3, Δημητρίου 13, Φακαλής, Μανεσίδης 2, Μπαρλάς 20 (1).

Ποσειδώνας Καλ. (Κατσιάνης Μ.): Μπασιάκος 3 (1), Καρβουνάρης Σ. 3, Καρβουνάρης Μ. 14 (2), Πενόπουλος 4, Βαγενάς, Κωνσταντινίδης 11 (1), Χαραλαμπίδης, Μαλτέσιος 6, Παναγιωτόπουλος, Κορνηλάκης 2, Μιχαηλίδης, Αγγελίδης 12